Odkryj Polskie Carcassonne Miasto pełne zabytków Odwiedź Jeseniki z Jeseníky RegionCard Z Paczkowską Kartą Turystyczną zawsze taniej

1254 (8 marca) - biskup Tomasz I z Wrocławia zakłada osadę Paczków na prawie nie­mieckim (Akt założycielski sporządzony w Nysie). Panowanie nad nową miejscowością powierza swoim kasztelanom (wójtom) Henrykowi i Wilhelmowi. Wieś Bogunów (Paczkówek) i osada tworzyły miasteczko i otrzymały prawa, m. in.: pastwiska do wspólnego wypasania bydła poza miastem (6 łanów frankońskich), połowu ryb na Nysie i Kamienieckim Potoku (obecnie Biała Woda) dla wszystkich mieszkańców, zwolnienie z malej dziesięciny.

Gmina Paczków leży w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, w powiecie nyskim, na niezwykle popularnym podsudeckim szlaku wiodącym z Nysy do Kłodzka, będącym elementem trasy łączącej Śląsk i Małopolskę z "turystyczną skarbnicą" Dolnego Śląska - Kotliną Kłodzką.
Ten wyjątkowo malowniczy teren wyróżnia się ciekawymi zabytkami kultury i licznymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi, m.in. zróżnicowaną rzeźbą terenu, sąsiedztwem trzech zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski) oraz wspomnianą bliskością Ziemi Kłodzkiej i Sudetów.

Herbem Paczkowa jest czarny orzeł św. Jana Ewangelisty, na złotym tle, trzymający w szponach zieloną gałązkę oliwną, z głową skierowaną w prawą stronę.
Na przestrzeni wieków herb ulegał wielu modyfikacjom. Zmieniał się nie tylko wizerunek samego orła, ale również kształt i oprawa całego znaku. W XVIII, XIX oraz w pierwszej połowie XX wieku tarcza herbu wieńczona była ceglastą „corona muralis” - koroną określającą rangę Paczkowa jako miasta obronnego.

Początki Paczkowa

Panorama Paczkowa i zabytki tego niezwykłego miasta zwracają naszą myśl ku czasom przeszłym, zapraszają do wędrówki w głąb historii. Miasto Paczków (od imienia Pakosław) pojawiło się na ziemi śląskiej, wśród wcześniejszych osad słowiańskich plemienia Ślężan, w połowie XIII w.

Sunday the 18th. Z Paczkowską Kartą Turystyczną zawsze taniej - Joomla Templates